Find the net force on the moon (Mm 7.35×10^22) due to the gravity attraction of both Earth (Me= 5.98×10^24) and the sun (Mg= 1.99×10^30) assuming…

Find the net force on the moon (Mm 7.35×10^22) due to the gravity attraction of both Earth (Me= 5.98×10^24) and the sun (Mg= 1.99×10^30) assuming they are at right triangles to each other Earth is 3.84×10^5km from the moon.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply